  2. AVLINK300.4M - 300W 4 Channel Universal Amplifier from Wavtech - Ultra-Compact with OEM Integration - Perfect for Land Rover Defender
AVLINK300.4M - 300W 4 Channel Universal Amplifier from Wavtech - Ultra-Compact with OEM Integration - Perfect for Land Rover Defender Image 1
AVLINK300.4M - 300W 4 Channel Universal Amplifier from Wavtech - Ultra-Compact with OEM Integration - Perfect for Land Rover Defender Image 2
AVLINK300.4M - 300W 4 Channel Universal Amplifier from Wavtech - Ultra-Compact with OEM Integration - Perfect for Land Rover Defender Image 3
AVLINK300.4M - 300W 4 Channel Universal Amplifier from Wavtech - Ultra-Compact with OEM Integration - Perfect for Land Rover Defender Image 4
AVLINK300.4M - 300W 4 Channel Universal Amplifier from Wavtech - Ultra-Compact with OEM Integration - Perfect for Land Rover Defender Image 1 Thumbnail
AVLINK300.4M - 300W 4 Channel Universal Amplifier from Wavtech - Ultra-Compact with OEM Integration - Perfect for Land Rover Defender Image 2 Thumbnail
AVLINK300.4M - 300W 4 Channel Universal Amplifier from Wavtech - Ultra-Compact with OEM Integration - Perfect for Land Rover Defender Image 3 Thumbnail
AVLINK300.4M - 300W 4 Channel Universal Amplifier from Wavtech - Ultra-Compact with OEM Integration - Perfect for Land Rover Defender Image 4 Thumbnail
Full touchscreen audio upgrade for the Range Rover L322 - Carpuride W103 Pro Thumbnail
AVLINK300.4M - 300W 4 Channel Universal Amplifier from Wavtech - Ultra-Compact with OEM Integration - Perfect for Land Rover Defender
Special Order (Typically Dispatched Within 5-7 Business Days)
Part Number: AVLINK300.4M
Product Information
The link300.4mini is in a class by itself. The most obvious thing is its extremely small size, but don’t Iet that fool you. Unlike most small footprint amplifiers, the link300.4mini is bridgeable. It can easily drive a nice set of components as well as a subwoofer. The link300.4mini has Wāvtech’s best in class LOC, with built-in loading and the ability to handle up to 40V of hi-level input.
Output Power
  • 50 watts x 4 @ 4 ohms
  • 75 watts x 4 @ 2 ohms
  • 150 watts x 2 @ 4 ohms BTL
Features
  • Small Footprint Only 6.4”x4.5”x1.65”
  • Variable Hi/Low Pass Crossover (-12dB/oct)
  • Variable Subsonic Filter (-12dB/oct)
  • Built-In Summing w/Level Trim Adjustment
  • Start/Stop System Compatible
  • Differential Balanced Inputs
  • Variable Gain Adjustment w/Clip LED
  • Auto Turn-On via DC-Offset or Audio Signal Detect
  • OEM Load Detect Compatible
  • Locking Detachable Hi-Level Speaker Terminals
  • Professional Grade Panel Mount RCA’s
  • Compact Aluminium Chassis w/Detachable Mounting tabs
Amplifier switches/dials located on the top panel:
INPUT RANGE - Choose the input range that will accommodate the source's maximum output signal voltage without excessive clipping, 5V or 10V for low level (RCA) inputs, and 20V or 40V for speaker level inputs.
FREQ - When either the HP or LP filter mode is activated, this variable adjustment sets the filter's cut-off frequency (F3) from 50Hz to 500Hz with a slope of -12dB/oct.
LEVEL TRIM - When summing, and after setting gains and crossovers for appropriate freq
RMS Power @ 14.4V 50W x 4 @ 4Ω
75W x 4 @ 2Ω
150W x 2 @ 4Ω Bridged
Output Channels 4
Voltage (V) 12
Amp Turn-On +12V Remote